Güneş Enerjisi,Fotovoltaik,Güneş Pili,Solar Energy
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR KARİYER TÜRKİYE İŞ İLANLARI İLETİŞİM
30 Mart 2017 Perşembe

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Elektrik Forum

GOOGLE TRANSLATE

OTOMASYON HABER

ANKET

Sitemize Nasıl Ulaştınız
Tüm Anketler

Rüzgar ve güneş Makedonya için önemli enerji kaynakları

Rüzgar ve güneş Makedonya için önemli enerji kaynakları

Tarih 09 Aralık 2010, 23:41 Editör GüneşHaber

Rüzgar ve güneş Makedonya için önemli enerji kaynakları

Rüzgar ve güneş Makedonya için önemli enerji kaynakları

Southeast European Times için Üsküp'ten Misko Taleski'nin haberi – 08/12/10

Elverişli coğrafi konumu göz önüne alındığında, Makedonya'da bolca güneş, rüzgar ve enerji üretmek için gereken diğer doğal kaynaklar bulunuyor. Yerli ve yabancı yatırımcılar, bu kaynaklardan en iyi şekilde yararlanılmasına yardımcı olacak projeler geliştirilmesine ilgi gösterdiler.

Makedonya teorik olarak, yıllık elektrik ihtiyacının %7'sini rüzgar enerjisinden karşılayabiliyor. Ülkenin doğu kesimlerinde, yılın 130 ila 170 günü saniyede 3,5 metrelik ortalama rüzgar hızıyla rüzgarlı geçiyor. Bu da 250 KW kapasiteye sahip rüzgar değirmenleri çalıştırmaya yeterli. Rüzgar hızı, yılın en az 100 günü saniyede 8 metreye ulaşıyor.

Rüzgar bazlı üretim temiz enerji olarak kabul edildiği için, Makedonya'nın AB çevre standartlarını karşılamasına yardımcı olabilir.

üsküp yakınlarındaki Kadino köyündeki Soncev Park (Güneş Parkı), ülkenin alternatif enerji kaynakları olarak güneş ve rüzgardan yararlanmaya yönelik ilk sistematik girişimi.

Tesisi işleten SIETO firmasının müdürü Zvonko Markovski, "Kadino'daki güneş enerji santrali 10,2kw'lık kapasitesiyle Makedonya'da türünün ilk örneği ve iki yıldır faaliyette. Elektrik, ayrı bir elektrik sayacı yoluyla EVN Macedonia firmasına naklediliyor." dedi.

50 KW kapasiteye sahip benzer bir santral geçen ay Radovis'te çalışmaya başlarken, iki tane de Ohrid yakınlarındaki Belcista'da da inşa ediliyor.

Markovski SETimes'a verdiği demeçte, "Her ikisi de Üsküp yakınında yer alan Bunarcık serbest ekonomi bölgesi ve Sonje'de güneş santralleri kurmaya başladık." dedi.

Makedon elektrik üreticisi ELEM de ülkenin ithalata bağımlılığını azaltmanın bir yolu olarak rüzgar gücünden yararlanma yolunda adımlar atıyor.

Şirket sözcüsü Mirce Kotevski SETimes'a verdiği demeçte, "ELEM Lukovo Pole'deki rezervuarı ve Boshkov Most'taki hidroelektrik santralini inşa etmeye aktif şekilde hazırlanıyor ve altı mevcut hidroelektrik santralini yeniden canlandırma üzerinde de çalışmalara çoktan başladık." diyerek şöyle devam etti: "Ayrıca, Bogdanci yakınlarında yenilenebilir enerji kaynaklarının payında kesinlikle bir artış meydana getirecek bir rüzgar parkı inşa etmeye de hazırlanıyoruz."

Bogdanci rüzgar santralleri Almanya'dan alınan 33 milyon avroluk bir krediyle inşa edilecek ve proje Makedonya'nın Enerji Verimliliği ve Yenilenebilir Enerji Kaynakları Stratejisine uygun şekilde yürütülüyor.

Başbakan Yardımcısı Zoran Stavrevski, Alman hükümetinin ihtiyaç duyulan 75 metre avronun 32,9 milyon avroluk kısmını sağlayarak Bogdanci'deki rüzgar santrallerinin finansmanına yardım etmekte olduğunu söyledi. İleride hükümet, bu tür santrallerin yılda 100 gigawatt saat enerji sağlamasını öngörüyor.

Stavrevski, "Bu proje hazır ve -gelecek yılın ilk yarısında- gerçekleşmesine ilişkin anlaşmaları kesinleştirmeyi bekliyoruz." dedi.

Üsküp Üniversitesi İşletme ve Ekonomi Fakültesi, Almanya'nın güneş enerjisi derneğinin işbirliğiyle bir Yenilenebilir Enerji Fakültesi -Makedonya'nın bu tür ilk eğitim kurumu- açtı.

Ülkenin elektrik ihtiyacı her yıl %4 oranında artıyor. Ülke her yıl, elektriğe 38 milyon avro, petrole 75 milyo avro olmak üzere enerji ithalatına toplam 113 milyon avro harcıyor.

http://www.setimes.com/cocoon/setimes/xhtml/tr/features/setimes/features/2010/12/08/feature-03

Bu haber 2114 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Güncel Haberler

Fina Enerji Denizli Honaz İlçesi 5mW Santral Yatırımı Için KYS Enerji Ile Anlaştı

Fina Enerji Denizli Honaz İlçesi 5mW Santral Yatırımı Için KYS Enerji Ile Anlaştı Fina Holding şirketlerinden Balres Elektrik Üretim A.Ş Denizli ili Honaz ilçesi Kocabaş mevkiinde 5MWe lık yeni san...

YEKA İhalesini Kalyon Enerji ve Hanwha Q CELLS kazandı

YEKA İhalesini Kalyon Enerji ve Hanwha Q CELLS kazandı Hem Türkiye hem de küresel güneş enerjisi sektörü tarafından merakla beklenen yarışma sonuçlandı
Vesikalı Belgesizler28 Kasım 2015

Sitemizdeki yazı,resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz,kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu | Gebze

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi