Güneş Enerjisi,Fotovoltaik,Güneş Pili,Solar Energy
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR KARİYER TÜRKİYE İŞ İLANLARI İLETİŞİM
30 Mart 2017 Perşembe

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Elektrik Forum

GOOGLE TRANSLATE

OTOMASYON HABER

ANKET

Sitemize Nasıl Ulaştınız
Tüm Anketler

Parabolik Oluklu Güneş Enerji Kollektörleri

Parabolik Oluklu Güneş Enerji Kollektörleri

Tarih 10 Şubat 2011, 11:00 Editör GüneşHaber

Parabolik Oluklu Güneş Enerji Kollektörleri

Parabolik Oluklu Güneş Enerji Kollektörleri

Parabolik oluk kollektörlerin kullanıldığı güç santrallerinde, çalışma sıvısı kollektörlerin odaklarına yerleştirilmiş absorban boru içerisinde dolaştırılır. Daha sonra, ısınan bu sıvıdan eşanjörler yardımıyla kızgın buhar elde edilir.

En gelişmiş düzlemsel toplayıcılarda bile 150 derecenin üstünde sıvı sıcaklığı elde etmek, yüzey sıcaklık kayıpları belirgin bir şekilde arttığı için çok güçtür.

Daha yüksek sıcaklıklar elde etmenin yolu yoğunlaştırmalı güneş toplayıcıları kullanmaktır. Bu yöntem, güneş radyasyonunun bütün yayılan kısmının sistemce toplanmasını gerektirmektedir.

Bu yüzden direk güneş ışınlarının mümkün olan en yüksek oranda kullanılabilmesi temel hedeftir. Doğal olarak bu temel hedefe ulaşılabilmesi için güneş yoğunlaştırıcıları, güneşin sürekli izlenebilmesini sağlayan bir sistemle donatılmışlardır.

Sistem üzerine düşen güneş ışınlarından maksimum faydalanabilmek için güneş ışınlarının bir hat üzerinde yoğunlaşmasını sağlayan parabolik oluk sistemi geliştirilmiştir. Kesiti parabolik olan ve çizgisel yoğunlaştırma yapan sistemlerdir.

Parabolik oluk kollektörlerinin iç kısmındaki yansıtıcı yüzeyler, güneş ışınlarını kollektörün odağında bulunan boruya yoğunlaştırırlar. Bu sistem güneşin doğudan batıya doğru olan hareketini izlediğinden 350-400 derecelik sıcaklıklar elde edilebilir.

Güneş ışınlarının odaklandığı boru içinde genellikle yağ bulunmakta ve bu yağda toplanan ısı, elektrik üretiminde kullanılmak üzere santrale gönderilir. Bu tip toplayıcıların, güneşi izlemek amacıyla bütün kütlesini hareket ettirmesi gerekmektedir.

http://www.limitsizenerji.com/makaleler/1107-parabolik-oluk-kollektorler

Bu haber 7569 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Teknik Bilgiler

Fotovoltaik Sistemlerde Kullanılan Ölçüm Teknikleri

Fotovoltaik Sistemlerde Kullanılan Ölçüm Teknikleri 2015 yılı itibari ile ülkemizdeki Fotovoltaik(FV) sistemler büyük bir ivme ile artış göstereceği tüm konu uzmanları...

Güneş Paneli Nasıl Çalışır

Güneş Paneli Nasıl Çalışır Güneş ışığı foton adı verilen küçük enerji paketlerinden oluşur. Her dakika güneşten gelen fotonlar dünyanın bir yı...
Vesikalı Belgesizler28 Kasım 2015

Sitemizdeki yazı,resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz,kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu | Gebze

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi