Güneş Enerjisi,Fotovoltaik,Güneş Pili,Solar Energy
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR KARİYER TÜRKİYE İŞ İLANLARI İLETİŞİM
30 Mart 2017 Perşembe

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Elektrik Forum

GOOGLE TRANSLATE

OTOMASYON HABER

ANKET

Sitemize Nasıl Ulaştınız
Tüm Anketler

Antalya Güneş Park Projesi İle Örnek Oluyor

Antalya Güneş Park Projesi İle Örnek Oluyor

Tarih 06 Haziran 2011, 23:05 Editör GüneşHaber

Antalya Güneş Park Projesi İle Örnek Oluyor

Antalya Güneş Park Projesi İle Örnek Oluyor

Antalya Büyükşehir Belediyesi, Mimarlar Odası, Solitem firması ve Öger Group işbirliği ile AKM'de “Güneş Soğutuyor ve Isıtıyor” Sempozyumu düzenlendi.

06 Haziran 2011 Pazartesi - Yoğun ilgi gören sempozyuma Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Mustafa Akaydın, Öger Group Yönetim Kurulu Başkanı Yüksek Mühendis Vural Öger ile güneş enerjisinden soğutma sistemlerinin mucidi Dr. Ahmet Lokurlu konuşmacı olarak katıldı.

TURİZMDE ENERJİNİN ÖNEMİ
Öger Group Yönetim Kurulu Başkanı Vural Öger “Yenilenebilir Enerjinin Turizm Sektörü'ndeki Yeri '' konulu konuşmasında, Antalya'da otel giderlerinde enerjiye ayrılan payın yüzde 15 olduğunu belirterek, kullanılan enerjinin yüzde 50'sinin de soğutmak için harcandığını kaydetti. Öger, 300 odalı bir otelin geçtiğimiz yıl Ağustos ayındaki elektrik faturasının 100 Lira civarında geldiğini belirterek, turistik tesislerin güneş enerjisi sistemi kurmalarının ekonomik ve çevresel getirilerine dikkat çekti.

Sempozyumun açılış konuşmasını yapan Başkan Akaydın, vizyon projelerinden birinin Güneş Kent Antalya olduğunu hatırlatarak, “Türkiye enerjisinin yüzde 73'ünü dışardan alıyor. Artık Türkiye ve Antalya'ya güneşten enerji metotlarını öğretmemiz gerek '' diye konuştu.

Bu konuda bir çok çalışma yaptıklarını anlatan Akaydın şunları söyledi: “Somut örnek olarak 2 Nisan'da Güneş Ev'i açtık. Amacımız güneşten nasıl elektrik enerjisini elde edileceğini ve kullanılacağını özellikle çocuklarımıza, gençlerimize öğretmek. Güneş yatırımı yapmak isteyenlere yol göstermek. Benim amacım güneş tarlaları kurmak. Benim amacım güneş parkları açmak. Antalya ve Türkiye'ye güneşten enerji elde etmenin yollarını göstermek. Güneş enerjisini direkt soğutmada kullanmanın yollarını bulmak. Sayın Ahmet Lokurlu'nun bu anlamda mucidi olduğu bir sistemi var. ''

TÜRKİYE'NİN İLK GÜNEŞ PARKI
Türkiye'nin ilk Güneş Park Projesi'ni Antalya'ya kazandıracaklarını kaydeden Başkan Mustafa Akaydın şu bilgileri verdi: “Projeyi Dr. Ahmet Lokurlu hazırladı. Güneş Park içinde 500 metrekare toplam alana sahip bir bina olacak. İçinde kafeler, konferans salonları, seyir terası bulunacak. Kendi enerjisini kendi üretecek. Ön cephesinde tamamen güneşin konumuna göre dönen, aldığı enerjiyi yaz aylarında soğutma, kış aylarında ısıtma için kullanacak paneller bulunacak. Bahçesinde bir güneş saati olacak, gölgelikli güneş panelleri yer alacak. Binasında çok güzel LED aydınlatması olan, fazla ürettiği elektriği de merkezi sisteme verebilen bir Güneş Parkı kazandıracağız. Maliyeti 2 milyon Avro civarında olan bu projeyi 5M Migros'un güneyine yapmayı düşündüğümüz tiyatro okulu ve müzesinin bahçesinde hayata geçirmeyi planlıyoruz. ''


FOSİL ENERJİ MALİYETİ YÜKSELİYOR
Güneş enerjisinden soğutma sistemlerinin mucidi Solitem Firması CEO'su Dr. Ahmet Lokurlu da Türkiye'nin her yıl enerji ihtiyacının yüzde 8 arttığına değinerek, “Enerjisinin yüzde 73'ünü ithal eden Türkiye temiz enerjide kendi teknolojisini geliştirip, dışa milyarlar ödemekten kurtulabilir. Dünya yenilenebilir enerjiye büyük önem veriyor '' dedi.

Antalya'nın bir yılda 2049 kilovat/metrekare güneş aldığını, bunun Almanya'nın iki katı olduğuna dikkat çeken Lokurlu, yenilenebilir enerji maliyetinin yıl geçtikçe düşerken, fosil yakıttan elde edilen enerji fiyatının sürekli arttığına işaret etti. Dr. Ahmet Lokurlu, kendi icadı olan güneş enerjisini direkt soğutmada kullanan sistemin nasıl işlediğini anlattı.

GÜNEŞ PARK ANTALYA'YA SEMBOL OLACAK
1.5 yıl önce Başkan Akaydın ile birlikte güneş zengini Antalya'da bu anlamda sembol olacak bir proje yapmak üzere çalışmaya başladığını anlatan Lokurlu, “Güneş Park Projesi Türkiye'ye örnek olacak. Proje ile Türkiye'nin enerji politikaları oluşturmasını ve yüzünü güneşe çevirmesini amaçlıyoruz '' dedi.

http://www.turizmhaberleri.com/HaberAyrinti.asp?ID=20008

Bu haber 3976 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Güncel Haberler

Fina Enerji Denizli Honaz İlçesi 5mW Santral Yatırımı Için KYS Enerji Ile Anlaştı

Fina Enerji Denizli Honaz İlçesi 5mW Santral Yatırımı Için KYS Enerji Ile Anlaştı Fina Holding şirketlerinden Balres Elektrik Üretim A.Ş Denizli ili Honaz ilçesi Kocabaş mevkiinde 5MWe lık yeni san...

YEKA İhalesini Kalyon Enerji ve Hanwha Q CELLS kazandı

YEKA İhalesini Kalyon Enerji ve Hanwha Q CELLS kazandı Hem Türkiye hem de küresel güneş enerjisi sektörü tarafından merakla beklenen yarışma sonuçlandı
Vesikalı Belgesizler28 Kasım 2015

Sitemizdeki yazı,resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz,kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu | Gebze

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi