Güneş Enerjisi,Fotovoltaik,Güneş Pili,Solar Energy
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE İLETİŞİM
31 Mart 2015 Salı

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Elektrik Forum

GOOGLE TRANSLATE

OTOMASYON HABER

ANKET

Sitemize Nasıl Ulaştınız
Tüm Anketler

Güneş enerjisiyle çalışan su motoru

Güneş enerjisiyle çalışan su motoru

Tarih 03 Haziran 2012, 03:05 Editör GüneşHaber

Özellikle tarımsal amaçlı üretilen ve şirketin patentini almak için başvurduğu"Emmatar"adı verilen sistem sayesinde çiftçilerin, bundan böyle elektrik faturası ödemeyeceği belirtildi.

Güneş enerjisiyle çalışan su motoru

 

Denizli’de faaliyet gösteren bir şirket, güneş enerjisinden elde ettiği elektrik ile su motorunu çalıştırmayı başardı.

Özellikle tarımsal amaçlı üretilen ve şirketin patentini almak için başvurduğu “Emmatar” adı verilen sistem sayesinde çiftçilerin, bundan böyle elektrik faturası ödemeyeceği belirtildi.

Pamukkale Üniversitesi Teknokent’te şube açan enerji şirketi, güneş enerjisi üzerine araştırma ve geliştirme çalışmaları yapıyordu. Güneş enerjisinin tarımsal alanda kullanılması için 300 bin Euro AR-GE harcaması yapan şirket, Japon ve Türk mühendislerle birlikte Tayland’ın başkenti Bangkok’ta sistemi geliştirdi.

Yapılan araştırmanın ardından güneş panellerinden elde edilen enerjiyle invertör ve aküler yardımıyla elektriğe çevrilip, 4 kilovatlık su motoru çalıştırıldı. Firma “Emmatar’ adı verdiği sistem için patent müracaatını da yaptı.

Sistemin tanıtımını yapan Genel Müdür Ahmet Aydınlı, sistem sayesinde çiftçilerin elektrik faturası ödemeyeceğini belirterek, “Güneş panellerinden elde ettiğimiz enerjiyi, doğru akımla invertör ve aküler yardımıyla çoklama ve katlama prensibinden hareketle su motorunu çalıştırdık. Çiftçilere tarımsal sulama amaçlı yapılan bu projede, saniyede 3 litre su, günde ise 100 tonluk kapasitesine sahip oluyor. Tarlalarda damla sulama sistemine de takılabilen sistemin bütün enerjisini güneşten elde ediyoruz. Bu sistem, tarımsal alanlar başta olmak üzere güneşin olduğu her yerde kullanılabilir. Gün ışığıyla çalışıyor kışın da yazın da sıcaklık önemli değil. Taşınabildiği için evlere bile kurulabilir. Çiftçilerin elektrik faturalarından kurtulmasını amaçlıyoruz” dedi.

Sistemde güneş panellerini artırılarak daha yüksek enerji elde edebileceğini ifade eden Aydınlı, “Bu sistemi; sulama birlikleri, kooperatifler ve belediyeler de kullanabilir. 5 kilovatlık enerji için 15 bin lira gideri var ancak sistem kendini 3 yılda amorti eder. 4 güneş panelinden 680 volt enerji üretiyor. İhtiyaca göre panel artırılınca enerji üretimi de artırılabilir. Aküler sayesinde üretilen enerji depolanabiliyor. Böylece güneş gidince enerji bitti derdi olmuyor. Güneş enerjisinden sera ısıtma soğutma, elektrik enerjisi santrali ve elektrikli araçlar dolum istasyonları projelerimizde var” diye konuştu.

Aydınlı, lazım olan enerjilerini kendilerinin ürettiğini belirterek, “Denizli'ye elektrik dağıtan şirkete abone olmadık. Hiçbir yerden elektrik almıyoruz. İşyerimizin çatısına 12 güneş paneli koyduk. Buradan elde ettiğimiz enerjiyi elektriğe çevirip, bütün aletleri kullanıyoruz” dedi.haber10

 

Bu haber 1492 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Güncel Haberler

Çatıya yatırımcı şartı tüketiciyi kaçırdı

Çatıya yatırımcı şartı tüketiciyi kaçırdı Türkiye'nin güneş enerjisi potansiyeli Avrupa'dan üç kat fazla olmasına rağmen, güneşten elektrik üretimi h...

Bürokrasi güneşi kaçırıyor

Bürokrasi güneşi kaçırıyor Güneş dünyanın en büyük elektrik kaynağı olacak
Ajanskhaber ve İnternet12 Ocak 2014

AKTUEL HABER

GAZETELERSitemizdeki yazı,resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz,kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu | Gebze

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi