Güneş Enerjisi,Fotovoltaik,Güneş Pili,Solar Energy
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR KARİYER TÜRKİYE İŞ İLANLARI İLETİŞİM
30 Mart 2017 Perşembe

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Elektrik Forum

GOOGLE TRANSLATE

OTOMASYON HABER

ANKET

Sitemize Nasıl Ulaştınız
Tüm Anketler

Kütahya`ya 300 milyon avroluk güneş paneli fabrikası

Kütahya`ya 300 milyon avroluk güneş paneli fabrikası

Tarih 20 Ekim 2009, 18:29 Editör GüneşHaber

Kütahya`ya 300 milyon avroluk güneş paneli fabrikası

Kütahya`ya 300 milyon avroluk güneş paneli fabrikası

AYT Grup Enerji Genel Müdürü Ahmet Arslan, Kütahya`nın Tavşanlı İlçesinde temeli atılan güneş paneli fabrikasını, 2010 yılı Haziran ayında faaliyete geçirmeyi hedeflediklerini bildirdi.

Yenilenebilir enerji kaynakları arasında en önemlilerinden biri olarak gösterilen güneş enerjisine devlet teşviğini artırma çalışmaları sürerken, dünyanın en güneşli ülkelerinden biri olan Türkiye`de bu alandaki yatırım çalışmaları da hız kazanıyor.

AYT Grup Enerji Genel Müdürü Ahmet Arslan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yüzde 50 Alman Sitizn yüzde 50 AYT Grup Enerji ortaklığı ile kurulacak fabrikanın Türkiye`de bir ilk olacağını söyledi.

Dünyanın en büyük güneş paneli üreticilerinden olan Sitizn firmasının söz konusu fabrikayı önce Polonya`ya daha sonra Yunanistan`a kurmak için girişimlerde bulunduğunu anlatan Arslan, ``Yaklaşık 6 ay süren lobi faaliyetleri sonucunda fabrikanın Türkiye`de kurulmasını sağladık`` dedi.

2013 yılına kadar 300 milyon avroluk yatırım planlanan fabrikanın ilk aşamada yıllık 280 megavat kapasite ile çalışacağını belirten Aslan, fabrika sayesinde Türkiye`nin uygun fiyatlarla güneş paneline kavuşacağını, bunun da sektörün gelişmesine katkı sağlayacağını kaydetti.

Avrupa`nın en büyük güneş pili fabrikası olacak

Arslan, şöyle konuştu:

``Fabrikada sadece Türkiye`ye yönelik üretim yapılmayacak, tüm dünya pazarını hedefliyoruz. Şu anda Avrupa bu sektördeki mallarının önemli bir bölümünü Çin`de ürettiriyor. Fakat Çin`den mallar çok geç geliyor, en erken 8-10 haftada geliyor Avrupa`ya. Bu fabrika bu açıdan da avantaj sağlayacak. Avrupalı ortağımız solar teknolojisinde patent ve lisans sahibi olup, dünyada ayrı ayrı üretilen üç teknolojiyi aynı çatı altında üç fabrikada sadece Türkiye`de üretmeyi planlıyoruz. Fabrika Avrupa`nın, Balkanların ve Ortadoğu`nun en büyük ve en son teknoloji ile üretim yapan fabrikası olacak``

Fabrikada mono kristal, poli kristal ve thin film teknolojileri ile güneş paneli üretileceğini kaydeden Arslan, güneş paneli teknolojilerinin tamamının kullanıldığı fabrikanın bu açıdan da dünyada bir ilk olacağını vurguladı.

Fabrikanın istihdama da katkı sağlayacağını belirten Arslan, ilk aşamada 250 kişinin istihdam edileceğini, 2013 yılına kadar da personel sayısının 750`ye çıkartılmasının planlandığını bildirdi.

Dünya enerji tüketiminin şu anda yüzde 0,15-0,20 kadarı güneş enerjisinden sağlanıyor. Önümüzdeki 50 yıl içinde bu oranın yüzde 20`ye çıkartılması hedefleniyor. Güneş pilleri bu önemli enerji kaynağını elektrik enerjisine dönüştürmeyi sağlıyor.gozlemgazetesi

 

Bu haber 3398 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Güncel Haberler

Fina Enerji Denizli Honaz İlçesi 5mW Santral Yatırımı Için KYS Enerji Ile Anlaştı

Fina Enerji Denizli Honaz İlçesi 5mW Santral Yatırımı Için KYS Enerji Ile Anlaştı Fina Holding şirketlerinden Balres Elektrik Üretim A.Ş Denizli ili Honaz ilçesi Kocabaş mevkiinde 5MWe lık yeni san...

YEKA İhalesini Kalyon Enerji ve Hanwha Q CELLS kazandı

YEKA İhalesini Kalyon Enerji ve Hanwha Q CELLS kazandı Hem Türkiye hem de küresel güneş enerjisi sektörü tarafından merakla beklenen yarışma sonuçlandı
Vesikalı Belgesizler28 Kasım 2015

Sitemizdeki yazı,resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz,kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu | Gebze

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi