Güneş Enerjisi,Fotovoltaik,Güneş Pili,Solar Energy
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR KARİYER TÜRKİYE İŞ İLANLARI İLETİŞİM
30 Mart 2017 Perşembe

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Elektrik Forum

GOOGLE TRANSLATE

OTOMASYON HABER

ANKET

Sitemize Nasıl Ulaştınız
Tüm Anketler

Güneş enerjisinde teşvik,büyük yatırıma!

Güneş enerjisinde teşvik,büyük yatırıma!

Tarih 09 Haziran 2010, 14:02 Editör GüneşHaber

Güneş enerjisinde teşvik,büyük yatırıma!

Güneş enerjisinde teşvik, büyük yatırıma!

 

GENSED Başkanı Gülbahar: Yenilenebilir Enerji Kanunu’nda yapılacak değişiklik taslağında, küçük PV sistemleri (ev tipi) için herhangi bir teşvik olmadığını, teşviklerin büyük çaptaki GES yatırımlarını kapsayacağını söyledi.

 

Güneş Enerjisi Sanayicileri ve Endüstrisi Derneği (GENSED) Yönetim Kurulu Başkanı Levent Gülbahar ve beraberindeki Yönetim Kurulu Üyeleri Hakan Erkan, İpek Güler, Enis Behar, Savaş Yeşiltaş, Alper Ozan Keskin ve Berk Eyilik TBMM Enerji Komisyonu Üyeleri ile bir araya geldi. Ankara’da gerçekleştirilen ve yaklaşık 2 saat süren toplantıda, Haziran ayı içinde TBMM gündemine gelmesi planlanan Yenilenebilir Enerji Kanunu’nda yapılacak değişiklik taslağı içeriği üzerinde görüş alışverişinde bulunulduğu kaydedildi.GENSED Yönetim Kurulu Başkanı Levent Gülbahar, toplantıyla ilgili açıklamasında, değişiklik taslağında, küçük/ev tipi PV sistemler için herhangi bir teşvik olmadığını ve bunların Enerji Verimliliği (ENVER) kapsamı içerisinde değerlendirilmesinin düşünüldüğünü söyledi. Orta ölçekli (100kWp-500kWp arası) PV uygulamaları için ise sadece yıllık mahsuplaşma (net metering) olacağı bilgisini veren Gülbahar, taslakta bu kategori için kWh başına ilave bir teşvik (FİT) bulunmadığını kaydetti.  

500kWp üzeri lisanslı uygulamalar için Meclis Genel Kurulu’na sunulacak taslakta yer alacak teşvik bedelinin 11-15 € cent/kWh arasında olacağını belirten GENSED Yönetim Kurulu Başkanı, yerli üretim için herhangi bir pozitif ayrımın da öngörülmediğini söyledi. 

Toplantıda, firmaların teknoparklardaki teşviklerden yararlanmaları konusunda görüş bildirdiklerini kaydeden GENSED Yönetim Kurulu Başkanı Gülbahar, Enerji Komisyonu’nun talebi üzerine, güneş enerjisi piyasası oluşmuş 10 ülkenin örneklem alındığı bir rapor hazırlayıp komisyona sunacaklarını söyledi. Gülbahar’ın verdiği bilgiye göre, raporda araştırılması istenen konular arasında, ülkelerin yıllara göre PV kurulu güçleri, güçlerdeki kümülatif artışlar ve 2020 yılı PV kurulu güç hedefleri; ilgili ülkelerdeki teşvikler, teşviklerdeki sınırlamalar, yerel yönetimlerin desteği, uygulama alanlarına göre cirolar ve istihdam, karşılaşılan sorunlar ve bunların çözümleri yer alıyor.

 

Yeni yönetimin hedefi: Daha aktif kulis çalışması

GENSED’in, 8 Nisan 2010’da gerçekleşen olağan genel kurulunda yeni yönetim organları belirlendi. İstanbul Taxim Hill Otel’de gerçekleştirilen genel kurula TMMOB Elektrik Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Erhan Karaçay, Haliç Üniversitesi Rektörü Prof. Engin Türe, Yeditepe Üniversitesi Rektör Yrd. Prof. Dr. Nilüfer Eğrican ve Dr. Arnold Hornfeld de katıldı. Toplantıda yönetim kurulu faaliyet raporlarının okunup ve onaylanması sonrası yeni yönetim kurulu seçimi yapıldı. 

 

GENSED’in yeni Yönetim Kurulu asil üyeliklerine Levent Gülbahar, Ahmet Sait Keleş, Enis Behar, Fehmi Hakan Erkan, Savaş Yeşiltaş, Şahin Balkan, Göksel Paker, Şahin Kuyucu ve İpek Güler getirilirken Begüm Eyilik, Ateş Uğurel, İbrahim Hafit Ocak, Enis Fakıoğlu ve İsmail Hakkı Karaca yedek üyeliğe seçildi. Denetim Kurulu asil üyeliklerine Senem Gençer, Ömer Cihan Karahan ve İbrahim Erkan Yenen seçilirken, yedek üyeler Alican Ekin, Fatih Ayhan ve Ümit Sipahi oldu.   

Yönetim Kurulu Başkanlığına seçilen Levent Gülbahar, yeni dönemde üyelerin ve sektörün çıkarlarını gözeten daha etkin bir kulis çalışması yapacaklarını söyledi.

                                                                            GENSED Yönetim Kurulu Üyeleri TBMM Enerji Komisyonu

                                                                                 Üyesi Rize Milletvekili Ali Bayramoğlu ile birlikte.

Bu haber 4449 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Güncel Haberler

Fina Enerji Denizli Honaz İlçesi 5mW Santral Yatırımı Için KYS Enerji Ile Anlaştı

Fina Enerji Denizli Honaz İlçesi 5mW Santral Yatırımı Için KYS Enerji Ile Anlaştı Fina Holding şirketlerinden Balres Elektrik Üretim A.Ş Denizli ili Honaz ilçesi Kocabaş mevkiinde 5MWe lık yeni san...

YEKA İhalesini Kalyon Enerji ve Hanwha Q CELLS kazandı

YEKA İhalesini Kalyon Enerji ve Hanwha Q CELLS kazandı Hem Türkiye hem de küresel güneş enerjisi sektörü tarafından merakla beklenen yarışma sonuçlandı
Vesikalı Belgesizler28 Kasım 2015

Sitemizdeki yazı,resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz,kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu | Gebze

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi