Konya-Karapınar kararlılığımızın en son örneklerinden biridir

Cumhurbaşkanı Erdoğan 22. Dünya Petrol Kongresi’nde Türkiye’nin yenilenebilir enerji hedeflerinden bahsetti..

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 22. Dünya Petrol Kongresi açılışında yaptığı konuşmada Konya-Karapınar güneş enerjisi santrali projesinin Türkiye’nin yeni nesil, doğa dostu, ileri teknolojiye sahip santralleri ekonomiye kazandırma çabalarının bir örneği olarak gösterdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan son bir yılda Türkiye’de enerji sektöründe 6 milyar dolar yatırım yapıldığını söylerken, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“Bu yatırımlar sayesinde, güneş enerjisinden hidroelektrik enerjisine, rüzgâr enerjisinden jeotermal enerjiye, biyokütleden termik santrallere kadar 6 bin 500 Megavat kurulu gücü hizmete aldık. Elektrik enerjisindeki doğal gazın payını yüzde 10 azaltarak, ithal doğal gazın dış ticaretimiz üzerindeki baskısını hafiflettik. Yerli kaynaklardan elektrik üretimi, rekor bir artışla yüzde 49,3’e ulaştı. Yerli kömürün elektrik üretimindeki payını da, yüzde 23’e çıkardık. Yenilenebilir enerji kaynaklarından elektrik üretiminde yüzde 31’lik artışla, Avrupa başta olma üzere birçok ülkeyi geride bıraktık. Türkiye bugün yenilenebilir enerji kaynaklarından elektrik üretilmesi noktasında yüzde 30’lara varan oranla Avrupa’nın pek çok ülkesinin ilerisindedir.

Yenilenebilir enerjinin yanında, yerli kömürün yeni nesil, doğa dostu, ileri teknolojiye sahip santrallerle ekonomiye kazandırılması için çalışıyoruz. 1000 megavatlık kapasiteye sahip olacak Konya-Karapınar güneş enerji santrali projesi bu kararlılığımızın en son örneklerinden biridir. Rüzgâr enerjisi alanında da benzer bir atılım içindeyiz.

Bugün hâlen dünyanın en fazla kullanılan enerji kaynağı olan kömürü, yüksek teknoloji sayesinde çevreye zarar vermeden milletimizin hizmetine sunmakta kararlıyız.

Mustafa Fazlıoğlu

Mustafa FAZLIOĞLU;1990 yılı İ.T.Ü Elektrik Mühendisliği Mezunu. Mustafa FAZLIOĞLU 1990 yılından beridir Elektrik Mühendisliğinin yanısıra Teknik Medya’da faaliyet göstermektedir. www.elektrikhaber.com , www.mustafafazlioglu.com.tr, www.guneshaber.net, www.otomasyonhaber.net haber portalları bir Mustafa Fazlıoğlu yapımıdır......

Next Post

Rüzgar ihalesi YEKA için güçlü bir konsorsiyum oluşturuldu

Çar Tem 12 , 2017
Siemens Gamesa Renewable Energy, Kalyon İnşaat ve Türkerler Enerji Grubu, üçlü bir konsorsiyum oluşturarak Rüzgar Enerjisi Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanı (YEKA) ihalesine birlikte gireceklerini duyurdu. Siemens Gamesa Renewable Energy, Kalyon İnşaat ve Türkerler Enerji; Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın Rüzgar Enerjisi Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanı (YEKA) projesi kapsamında düzenlenecek ihaleye […]